menu

Τετάρτη 17 Αυγούστου 2016

Ασημενιο μετάλλιο για την Γιαννιώτη

Ασημένιο μετάλλιο για την Γιαννιώτη – Συγκλονιστικό φινάλε
Με μία εκπληκτική εμφάνιση στην τελευταία κούρσα της ζωής του, ο Έλληνας πρωταθλητής Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και έγραψε τον ιδανικό επίλογο σε μία σπουδαία καριέρα.
Ο Σπύρος Γιαννιώτης ξεκίνησε συντηρητικά την κούρσα και στα πρώτα 2,5 χιλιόμετρα ήταν 23ος με περίπου ένα λεπτό διαφορά από τον προπορευόμενο αθλητή από την Αυστραλία, Jarrod Poort.

Στη στροφή των 5 χιλιομέτρων ο Έλληνας αθλητής ήταν 22ος με 1:28.06 λεπτά διαφορά από τον Poort που παρέμενε στην κορυφή της κούρσας.
Στο τελευταίο κομμάτι της κούρσας ο Σπύρος Γιαννιώτης έκανε μία τρομερή αντεπίθεση για να τερματίσει τελικά στην πρώτη θέση και να χαρίσει στην Ελλάδα το τέταρτό της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.